نگهداری صحیح لپ تاپ

 در دهه های اخیر لپ تاپ نقش مهم و اساسی را در زندگی روزمره انسان ها ایفا می کند. لپ تاپ ها به علت وزن کم و قابلیت های بسیاری که دارند، عمدتا گران قیمت بوده و نیاز به نگهداری ویژه ای دارند تا بتوان از حداکثر توان آن ها استفاده نمود. با رعایت این نکات لپ تاپ شما مدت زمان بیشتری برای شما کار می کند و شما احتیاج به تعمیرات لپ تاپ نخوتاهید داشت. پس اگر شما جزو افرادی هستید که تازه لپ تاپ خریده اید و می خواهید از آن نگهداری کنید اما روش صحیح آن را نمی دانید، با ادامه مقاله همراه ما باشید.

از جایی که لپ تاپ خود را گذاشته اید مطمئن شوید که مستحکم باشد. یکی از مواردی که در تعمیرات لپ تاپ با آن زیاد برخورد می کنند ضربه به لپ تاپ است که با بررسی محل قرارگیری لپ تاپ از وارد آمدن ضربه ، تکان های شدید و افتادن دستگاه جلوگیری کنید. زیرا این امر باعث بروز خسارت های جبران ناپذبر به هارد دیسک و LCD  می شود. لپ تاپ را بر روی سطوح پرزدار و محیط پر از گرد وخاک قرار ندهید. دستگاه را دور از حرارت مستقیم و یا تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.
 
از قرار دادن لیوان آب ، چای، قهوه و.. در کنار لپ تاپ جلوگیری کنید. لحظه ای غفلت می تواند باعث ریختن مایعات و نفوذ آن به داخل دستگاه و حتی سوختن مادربرد و آسیب به کیبورد شود و در این صورت تعمیرات لپ تاپ شما به هزینه بالایی احتیاج دارد. 
مداد یا خودکار و حتی کاغذ را بر روی کیبورد لپ تاپ نگذارید که هنگام بستن درب لپ تاپ باعث صدمه دیدن صفحه نمایش می شود.
یکی دیگر از موارد مراجعه برای تعمیرات لپ تاپ خرابی درب درایور است. درب درایو بسیار حساس و آسیب پذیرمی باشد. با ملایمت درب آن را باز و بسته کنید. سی دی یا دی وی دی را داخل درایو نوری باقی نگذارید و پس از استفاده آن را خارج کنید. درایو نوری یکی حساس ترین قطعات لپ تاپ می باشد و به راحتی خراب می شود. بهتر است اگر از یک CD و یا DVD به طور مکرر استفاده می کنید ، اطلاعات آن را بر روی هارد خود ذخیره نمایید و کمتر از درایو دستگاه استفاده کنید.
زمانیکه می خواهید لپ تاپ خود را بیرون ببرید از کیف و یا کوله استفاده کنید. دستگاه را هرگز روشن در کیف قرار ندهید.
اجازه ندهید که شارژ باتری دستگاه از 10 درصد کم تر شود. قبل از رسیدن به این مرحله آن را شارژ نمایید.
جهت تمیز کردن صفحه نمایش ، از مایعات مخصوص و یا دستمال مرطوب بدون پرز استفاده نمایید.
نرم افزارها را متناسب با قدرت سخت افزار لپ تاپ نصب کنید تا فشار به دستگاه و قطعات سخت افزاری وارد نشود. درایورهای قطعات باید به روز باشد و از نرم افزارهای مرتب سازی فضای دیسک نیز استفاده شود. این موارد جز مهمترین مراجعات برای تعمیرات لپ تاپ است که می توان با رعایت این نکات عمر لپ تاپ را افزایش داد.