تعمیرات موبایل بعد از خیس شدن

 یکی از مواردی که در تعمیرات موبایل  و تبلت با آن مواجه می شویم، افتادن دستگاه در آب است که ممکن است هر کدام از ما برای یک بار هم که شده آن را تجربه کرده باشیم، بنابراین با توجه به هزینه های بالای خرید گوشی بهتر است نکاتی را در مورد تعمیرات موبایل بعد از خیس شدن یاد بگیریم که بعد از این اتفاق بهترین عملکرد را انجام دهیم و مانع از خرابی موبایل شویم.

اولین اقدام هنگام خیس شدن تلفن همراه

 بعد از اینکه تلفن همراهتان در آب افتاد برای انجام مراحل تعمیرات موبایل در این حالت می بایست جریان الکتریسیته را از موبایل دور نگه داشت، پس از روشن کردن گوشی پرهیز کنید. مهم ترین چیزی که به تلفن همراهتان آسیب می رساند اتصال کوتاه الکتریکی ایجاد شده توسط اب است، چنانچه بعد از خیس شدن گوشی خاموش نشد بلافاصله باتری را از آن جدا نمایید ، البته باتری گوشی های آیفون قابل جداسازی نیستند، پس در این شرایط شما باید تنها امیدوار به خراب نشدن موبایل خود باشید.

جدا نمودن قطعات داخلی موبایل

 برای تعمیرات موبایل و تبلت، زمانی که دستگاه خیس می شود باید سریعا تمامی قطعاتی که قابل جداسازی هستند را از گوشی خود جدا کرده، سیم کارت، کارت حافظه و یا حتی اگر ورودی های هدفون نیز پوشیده شده اند آن ها را نیز جدا نمایید تا راهی برای ورود هوا به تلفن همراه وجود داشته باشد. البته احتیاجی به آسیب وارد کردن به موبایل نیست اما  توصیه می شود که تا حد امکان تمامی منافذ ورودی هوا را برای برقرای جریان هوا و زودتر خشک شده موبایل باز کنید.

استفاده از آب شیرین برای تعمیرات موبایل و تبلت

 از آنجایی که نمک موجب زنگ زدگی و خوردگی قطعات داخلی دستگاه می شود می بایست اگر تلفن همراهتان در آب شور برای مثال آب دریا و یا فاضلاب افتاد آن را با آب شیرین شستشو دهید، البته توجه داشته باشید که این مرحله بعد از خاموش کردن موبایل و جدا نمودن قطعات داخلی همچون سیم کارت و کارت حافظه باید انجام شود. به بیانی دیگر شستشو موبایل با آب شیرین زمانی انجام شود که موبایل در یک آب غیرمعمولی افتاده باشد.

خارج کردن آب از موبایل

 خارج کردن رطوبت از تلفن همراه مهم ترین قسمت تعمیر موبایل به هنگام خیس شدن آن است، استفاده از جاروبرقی عادی یا شارژی که دارای پورت تبدیلی باریک باشد، بهترین روش برای خارج کردن رطوبت از موبایل در آب افتاده است، دقت داشته باشید که شدت جریان مکش موجب آسیب رساندن به قطعات داخلی و یا جدا نمودن آن ها نشود، روش دیگری که برای خارج کردن آب داخل گوشی پیشنهاد می شود مکیدن آن است البته این روش تنها زمانی قابلیت اجرا شدن را دارد که شما کاملا از تمیز بودن آب اطمینان داشته باشید برای مثال موبایل شما در یک لیوان آب افتاده باشد و یا اینکه در یک ظرف سوپ.

خشک کردن موبایل خیس شده

برای خشک کردن موبایل باید در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار مقداری برنج خام ریخته و تلفن همراه خود را به مدت 24 الی 48 ساعت در آن قرار دهید، البته عده ای از افراد غیر متخصص نیز استفاده از سشوار را برای خشک کردن سریع موبایل پیشنهاد می کنند که این روش به همان اندازه که سرعت دارد موجب آسیب رساندن به اتصالات داخلی آن می شود. چنانچه از روش دمیدن جریان هوا استفاده می کنید بهتر است قاب پشتی موبایل را بردارید تا این خشک شدن دارای اثرات بیشتری گردد، توجه داشته باشید که دمیدن هوای سرد بیشتر از هوای گرم به خشک شدن کمک می‌کند.

کارهایی که به هنگام خیس شدن موبایل نباید انجام دهید

  استفاده از جریان شدید و گرم منجر به ذوب شدن قطعات موبایل می شود، پس هرگز از سشوار و مایکروفر برای خشک کردن موبایل در آب افتاده استفاده نکنید. تکان دادن شدید گوشی به هنگام خیس شدن سبب می شود که اگر آب در قسمت‌های بیرونی دستگاه باشد به داخل آن هم نفوذ کند پس این کار را اصلا انجام ندهید. به جای آن از یک حوله برای خشک کردن دستگاهتان استفاده نمایید.
اقدامت زیر را هم برای نجات دادن گوشی در آب افتاده پیشنهادمیکنیم :

چگونه گوشی های خیس شده را تعمیر کنیم؟

شاید بدترین بلایی که می شود سر گوشیتان بیاید، این است که آن را در اثر حواس پرتی داخل آب بیاندازید. در این حالت خیلی ها به خیال این که گوشی دیگر کاربردی ندارد اقدام به خرید یک گوشی جدید می کنند غافل  از اینکه روش هایی وجود دارد که می تواند در سرپا شدن مجدد گوشی شما تاثیر به سزایی داشته باشند.
اولین کاری که باید سریعا انجام دهید، خارج کردن گوشی از آب است تا نتواند بیش از این در گوشی نفوذ پیدا کند.
توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی گوشی را روشن نکنید یا اینکه دکمه ای را فشار ندهید که باعث نفوذ بیشتر آن شود. به گوشی ضربه نزنید یا آن را تکان ندهید، چراکه با این کار ممکن است شاخص آسیب مایعات (LDI) فعال شود که باعث باطل شدن گارانتی می شود. همچنین حواستان باشد که گوشی را فوت نکنید و در جای خیلی گرم یا خیلی سرد نگذارید. این یکی از موارد آموزش تعمیرات موبایل است و شما با توجه به این موارد می توانید تعمیرات موبایل و تبلت خود را انجام دهید و در مواردی که به تعمیرات تخصصی نیاز دارید به یک متخصص تعمیرات موبایل و تبلت مراجعه کنید.